Etixx Silesiaman Triathlon jest to cykl zawodów multisportowych organizowany już drugi rok z rzędu na Śląsku. Na cały cykl składają się z następujących imprez:

Duathlon – 5,2 km bieg / 22,5 km rower / 3,5 km
1/8 IM – 450 m pływanie/22,5 km rower / 5 km bieg ;
1/4 IM – 900 m pływanie / 45 km rower / 10,5 km bieg
1/2 IM – 1800 m pływanie / 90 km rower / 21 km bieg
MTB Triathlon – 500 m pływanie / 20 km rower / 5 km bieg.

Duathlon odbył się 03.05 w rekreacyjnej części Katowic na Trzech Stawach. Malowniczy kompleks trzech jezior otoczonych zielenią, ścieżkami rowerowymi, rolkowymi oraz biegowymi sprzyjał rywalizacji. Całość dopełniała piękna majowa pogoda, delikatny wiaterek oraz temperatura około 20 stopni, które zapowiadały dobre zawody.

Impreza była stylizowana na rodzinny aktywny wypoczynek ponieważ organizatorzy zadbali również o rozrywki dla najmłodszych. Impreza zaczęła się ok. godziny 10 od startów dzieci w duathlonie w różnych kategoriach oraz na różnych dystansach. Dodatkowo rowerowy tor przeszkód wraz z  dmuchanymi atrakcjami umilały czas najmłodszym.

Punktualnie o 12:00 na starcie stawiło się około 200 zawodników i  rozpoczęła się rywalizacja w kategorii OPEN oraz sztafety. Zawody składały się z 5,2 km biegu, części rowerowej na dystansie 22,5 km oraz biegu 3,5km. Pierwsza pętla wiodła ścieżkami wokół trzech jezior drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi. Część rowerowa była zorganizowana na 3 pętle po 7,5km w konwencji z draftingiem i zakazanymi rowerami czasowymi. Ostatnią częścią zawodów był bieg na 3,5km również wokół jezior, tym razem okrążało się jedynie dwa zbiorniki.

Bieg rozpocząłem mocno lecz starałem się pamiętać o kolejnych dyscyplinach. Dodatkowo przyjąłem strategie trzymania się w grupie, mając w głowie możliwość współpracy na rowerze i tym samym zaoszczędzenia troszkę sił na ostatnią część. Do strefy zmian udało mi się dobiec w 20:17min ze stratą ok 2,5 minuty do pierwszego zawodnika.

Po szybkiej zmianie obuwia i rozpoczęciu części rowerowej utworzyliśmy małą 3 osobową grupkę, w której staraliśmy się współpracować aby dogonić zawodników przed nami. Moja grupa zbierała kolejnych zawodników i rozrosła się do ok 10 osób na ostatnim okrążeniu. Przy tak krótkich pętlach, zaczęliśmy doganiać słabszych zawodników co spowodowało, że na ostatnim nawrocie straciłem kontakt z moją grupą na kilkadziesiąt metrów. Nie udało mi się tego nadrobić już do strefy zmian.

Ostatnim etapem był bieg na dystansie 3,5 km, który postanowiłem pobiec mocno już od samego początku. Mięśnie dwugłowe po rowerze były bardzo sztywne lecz kolejne metry powodowały rozluźnienie i możliwość przyśpieszenia. Udało mi się wyprzedzić kilku zawodników i przebiec ostatni odcinek w 11:18min co w sumie dało łączny czas 1:11:07 na mecie a tym samym 26 miejsce open i 15 w kategorii wiekowej.

Podsumowując imprezę, na pewno należy się jej duży plus. Bardzo fajna atmosfera, dobra organizacja oraz potencjał rozwoju. W 2014 roku imprezę ukończyło 120 zawodników w 2015 było ich już 164. Jako minus należy wymienić na pewno organizację trasy rowerowej, mimo że ruch samochodowy był wyłączony to jednak sporo osób korzystając z ładnej pogody wyszło pooddychać świeżym powietrzem. Niestety często wchodzili/wjeżdżali pod koła mknących kolarzy co było bardzo niebezpieczne.

Sebastian Banaś

Wyniki: http://bit.ly/1GTmR58

Relacja z zwodów: http://katowice.tvp.pl/19910553/3052015-godz-1905 od 3:20min od 4:52min wypowiedź Seby 😀